oindris161 oindris161
  • 14-11-2019
  • Mathematics
contestada

Socks are on sale 4 pairs for $5.How much would you pay for 8 pairs of socks.

Respuesta :

ceciliallamm ceciliallamm
  • 14-11-2019

Answer:

10 dollars

Step-by-step explanation:

if 4 pairs is 5 dollars then 8 socks would be 10 dollars because

5+5=10

Answer Link
GibberishCat
GibberishCat GibberishCat
  • 14-11-2019

Answer:

$10.00

Step-by-step explanation:

4=$5

8=$10.

I did this because 8 was twice as big as 4

Answer Link

Otras preguntas

Four students were discussing how to find the unit rate for a proportional relationship which method is valid
What law states that energy is never created or destroyed?​
What is the energy of a wave with wavelength of 4.2 x 10-7 m. (Hint: Calculate for frequency first)
Sally's mom gave her $85 to buy books. She bought 9 books and had $13 left. How much did each book cost?​
Please help no work needed
How is temperature related to the physical change of a substance?
Describe the beans shown in the picture. Make both objective and subjective observations.
Which of the following changes occurred in Brazil in the 1990s and led to a need for an educated population? i. Brazil became a stable democracy. ii. An increas
Kenny is 8 years older than Andrew. Tim is 3 times as old as Andrew. Cameron is 5 years younger than Andrew. The combined age of the four is 63. How old is eac
Which of the following is FALSE about the atomic models and subatomic particles? Which of the following is FALSE about the atomic models and subatomic particles