Seudónimo Seudónimo
  • 11-11-2019
  • Mathematics
contestada

Plz plz plzplzplz help me plz plz

Plz plz plzplzplz help me plz plz class=

Respuesta :

solaric
solaric solaric
  • 11-11-2019

Answer:

C, $30

Step-by-step explanation:

The unit rate is $2.5.

If you divided 10 by 4, 15 by 6, 20 by 8, etc, they all give you the unit rate, 2.5.

In order to find the cost of 12 pounds, you multiply the unit rate by 12.

2.5 * 12 is 30

Hope this helps :)

Answer Link
alisa2846 alisa2846
  • 11-11-2019

Answer:

Step-by-step explanation:

30

Answer Link

Otras preguntas

Give the domain of  f(x) = 9^(x-4) +7a.) x > 0b.) x < 7c.) x > 4d.) All Real Numbers
What form of energy is stored in a green plant?
A solution can be both a. Dilute and concentrated b. Saturated and dilute c. Saturated and unsaturated d. Supersaturated and saturated e. None of these
Whats The common denominator fractions for 1/2 and 1/4
simplify: (6r^4S^3)(9rs^2)
seven tenths is_________pieces of the whole
Prove that there is a positive integer that equals the sum of the positive integers not exceeding it. Is your proof constructive or nonconstructive :)
Which of the following are factors that both unicellular and multicellular organisms actively balance in order to achieve homeostasis?A)size, shape, and massB)t
Determine whether the sequence converges or diverges. If it converges, give the limit.48, 8,4/3 ,2/9 ,...[tex]48, 8, \frac{4}{3} , \frac{2}{9} , ...[/tex]
A triangle, ΔABC, is reflected across the x-axis to have the image ΔA'B'C' in the standard (x,y) coordinate plane; thus, A reflects to A'. The coordinates of p