tishapaper658 tishapaper658
  • 11-11-2019
  • Mathematics
contestada

If your car gets 31 miles per gallon, how much does it cost to drive 380 miles when gasoline costs $2.60 per gallon?

Respuesta :

crystalfnch33 crystalfnch33
  • 11-11-2019

Answer:

380/31=12.258 gallons

12.258*$2.60=$31.87 rounded $32

Step-by-step explanation:

Answer Link
derpasilike derpasilike
  • 11-11-2019

Answer:

~31.87

Step-by-step explanation:

(380\31)2.60

(12.2580645161)2.60

31.8709677419

Answer Link

Otras preguntas

justify the establishment of a state-owned company
What Is nutrition analysis of a recipe? a. information on mypyramid food groups included in the recipe b. information on the recipe's nutrient and calorie conte
Two objects, Object A and Object B, need to be identified. Object A's index of refraction is determined to be 1.77, and Object B's index of refraction is determ
Is the underlined word a participle or verb? Are you cooking a special birthday dinner? _______ A. verb < B. participle
which organelle is responsible for wilting
People farm on land that was once _______. a forest a desert a grassland all of the above
Part 1: Create your own real world Pythagorean theorem problem. Write an equation you could use to find the length of the missing side of your right triangle. T
The squeezing of the stomach muscles is called peristalsis. TrueFalse
once led a group of protesters who tried to levitate the Pentagon in protest of the Vietnam War.
Use the table of net profits and losses to find the net profit for the week. Chris's Sandwich Cart Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday Sunday –$22