ashley067 ashley067
  • 14-10-2019
  • Mathematics
contestada

blueberries cost $4.00 per pound. how many blueberries can you buy for $1.00

Respuesta :

loveqksxkswjdrnr
loveqksxkswjdrnr loveqksxkswjdrnr
  • 15-10-2019

Answer:

1/4 of a pound

Step-by-step explanation:

$1 is 1/4 of $4, so you can by 1/4 of a pound

Answer Link

Otras preguntas

Sometimes news organizations have biasis because
What led British soldiers to fire on Boston’s townspeople on March 5, 1770?
by the end of the play macbeth is seen by some as a villain. Which lines from the play best illustrate this
Most parts of Russia _____. are located on fertile farmland are far from bodies of water have river systems for transportation have mild winters
Factor 9y 2 - 12y + 4. a.(3y - 2)2 b.(3y - 2)(3y + 2) c.(3y - 4)(y + 1)
Spanish Help please dont just give me the answer, i don't get it but i wanna learn. Read the following dialogue and rephrase your sentences by using the estar a
How many grams of silver chloride are produced from 5g of Silver Nitrate reacting with an excess of barium chloride?
Which is a theme of the story? A. No man can know the laws of the jungle. B. Only love can turn a house into a home. C. Be yourself. D. Trust no on
Place an operation sign between two digits to make the equation true 9625807=8818
What is the value of ΔG in a spontaneous reaction? A.)less than 0 B.)greater than 0 C.)equal to 0 D.)equal to 1