AstudentzHcps
AstudentzHcps AstudentzHcps
  • 11-10-2019
  • Mathematics
contestada

Anna can buy 12 muffins for $4.80 or 6 muffins for $2.70. Which is the better deal? Explain

Respuesta :

AWATg
AWATg AWATg
  • 11-10-2019
12 muffins for 4.80 is the better deal.



Explanation: the ratio of $ to muffin for the first deal is .40:1 which is 40 cents per muffin. Compare this to the second deal’s ratio, .45:1, or 45 cents per muffin, which is higher. Thus, the first deal is better
Answer Link

Otras preguntas

the spanish class system placed people in the top class primarily based on?
Betweeen which two integers would each of the following lie ?
given cos =-3/4 and angle is in quadrant II, what is the exact value of sin in simplest form
10.A recipe that Kyleigh is making requires 3 pounds of flour. If Kylegh wants to triple the recipe, how many ounces of flour will be needed?
is 0.000061 greater than 610,000​
Find the indicated probability A class consists of 63 women and 67 men. If a student is randomly selected, what is the probability that the student is a woman?
karrie was late to work 14 times last year if she worked 250 days last year what percent of the days were she late
Can someone pls helpppp ASAP this is due in 25 min :( For the right triangles below, find the values of the side lengths d and a. Round your answers to the near
What is the slope of the line tangent to the curve square root (x) +square root (y) = 2 at the point ( 9/4, 1/4 )? (photo attached of answer choices)
what expression is equivalent to -3(6x+7)+4(7x+2)