makaylinjane makaylinjane
  • 03-10-2019
  • Mathematics
contestada

A 15-oz can of tomatoes cost $.89, and a 29-oz can cost $1.69. which can has the lower cost per ounce?

Respuesta :

sciguy101 sciguy101
  • 04-10-2019

Answer:

The 29-oz can has the lower cost per ounce.

Step-by-step explanation:

Divide both and see which is lower:

$0.89 / 15 oz = $0.059

$1.69 / 29 oz = $0.058

Answer Link

Otras preguntas

a corporation must appoint a president
natrom is special ___ used to dry out a dead body
6÷100can you help me​
Find the density of a sample of water that has a mass of 22grams and a volume of 22 milliliters. The answer is = ?
"More than 100 peer-reviewed studies have been conducted over the past decade, and none suggests that it is effective." This is MOST an example of O Ethos O Pat
How is the hajj similar to transactions that celebrate with your family ? How is it different?
Karsyn can type 36 words in 2/3 a minute. How many words per minute can she type
What percentage of Austrian voters agreed to join Nazi Germany in 1938?
Introducing a zoning ordinance that creates a new shopping district in your town. A. Local B. State C. Federal
how do you spend your freetime?100words​