Seudónimo Seudónimo
  • 02-10-2019
  • Mathematics
contestada

PLEASE HELP ME ASAP!!!!!!
A beauty salon buys bottles of gel for $4.50 and marks up the price by 40%. For what price do they sell each bottle?
[ $ ]

Respuesta :

maybeemmamay
maybeemmamay maybeemmamay
  • 02-10-2019

Answer:

$6.30 each bottle

Step-by-step explanation:

What you do is you take $4.50 and times it by .40

4.50 x .40 = 1.80

1.80 + 4.50 = 6.30

$6.30 each bottle

Answer Link

Otras preguntas

what is a field force that is used to generate electricity
what is the correct formula for calcium fluoride? a. caf2 b. caf c. ca2f d. ca2f2
a 26-mile section of a highway is designated as a scenic byway. New signs will be placed at the beginning and end of this section and at every 0.5 mile in betwe
The density of an element is 19.3 g/cm^3. What is its density in kg/m^3?
what is the correct formula for calcium fluoride? a. caf2 b. caf c. ca2f d. ca2f2
Who discovered the first smart phone
an organized plan for gathering, organizing, and communicating information is called the _____.
which equation can be used to find the answer? a garden with four sides has a perimeter of 45 ft. three of the sides have lengths of 7 ft, 14 ft, and 13 ft. wha
which of the following is an example of a complex formula
What does science fiction often focus