gemel70 gemel70
  • 02-10-2019
  • Mathematics
contestada

Ken purchased 100 pencils for $4.00 . What’s the unit rate

Respuesta :

FrozenWatermelon
FrozenWatermelon FrozenWatermelon
  • 02-10-2019

Answer: 1 pencil = $0.04

Step-by-step explanation:

Answer Link
akephd
akephd akephd
  • 02-10-2019
The unit rate is the price per pencil.
$4.00/100=$.04 or 4 cents per pencil
Answer Link

Otras preguntas

Robert was a tradesman travelling through New York in 1795. Which hotel would he have stayed in? A. Delmonico B. Buffalo Statler Hotel C. City Hotel D. Tremont
By what percent will a fraction change if its numerator is decreased by 20% and its denominator is decreased by 60%?
Which of the following is most likely the next step in the series?
Can someone helppp.
is there any easy tip to balance the eauation.
Why is the United States Congress divided into two houses? All states have equal representation in one house to benefit smaller states, and representation is ba
When a number is added to its square the result is 90. Find the number.
A box rests on top of a flatbed truck. The box has a mass of m = 15 kg. The coefficient of static friction between the box and truck is μs = 0.82, and the coeff
In your own words explain the concept of market price.
-WILL GIVE BRAINLIEST PLEASE HELP- even if you just do step one 1. Define two different variables for your problems. 2. Write two algebra equations or inequali