jamesreachout jamesreachout
  • 01-10-2019
  • Mathematics
contestada

theos mom bought an eight pack of juice boxes for 4 dollars find the unit rate

Respuesta :

AnimeBrainly
AnimeBrainly AnimeBrainly
  • 01-10-2019

Answer:

$0.50 for a pack of juice.

Step-by-step explanation:

You are finding the unit rate of the cost of each unit, or one box of juice. In this case, there is 8 juice boxes in the pack, which costs you $4. Divide 4 with 8:

4/8 = 1/2 = 0.5

$0.50 is the cost per pack of juice.

~

Answer Link

Otras preguntas

Explai how the parts of a hard-boiled egg, including the shell, correspond roughly to earth's layers.
If the equation of a function is y = x2 - 5, what is the output when the input is -1?
Beetle pollinators of a particular plant are attracted to its flowers' bright orange color. The beetles not only pollinate the flowers but mate while inside of
what is hard water......????​
A manufacturer of skis produces two types: downhill and cross country. The times required for manufacturing and finishing each ski are: manufacturing time per s
math help simplify. your awnser should contain only positive exponents with no fractional exponents in the denominator
The principle which state that accounting information is based on actual cost is called the
You can access your funds easier if your account has_ liquidity. A. more B. less
There was a country concert held at the park. For every 4 men there were 5 women that went to the concert. If 81 people attended the concert, how many men and h
How might advancements in genetics and DNA affect an agriscientist’s career?