alexfam010 alexfam010
  • 14-09-2019
  • Mathematics
contestada

A 3-gallon container of laundry detergent costs $20.76. What is the price per quart?

Respuesta :

joseaaronlara
joseaaronlara joseaaronlara
  • 14-09-2019

Answer:

The answer to your question is: 1 quart = $1.73

Step-by-step explanation:

data

3-gallon cost = $20.76

cost of 1 quart = ?

Rule of three

                    1 gallon ---------------  4 quarts

                    3 gallons ---------------    x

                 x = 12 quarts

                12 quarts --------------- $20.76

                  1 quart ----------------    x

x = 1x 20.76 / 12 = $ 1.73

Answer Link

Otras preguntas

You have a cylinder with a diameter of 15 inches and a height of 12 inches. What is the volume of the largest sphere thg will fit inside it? If you can will you
What is Sir Francis Drake hardships
A child is standing across the street from his apartment . His mother is on their balcony . The angle of elevation between the child's eyes and his mothers eyes
What is Sir Francis Drake hardships
A child is standing across the street from his apartment . His mother is on their balcony . The angle of elevation between the child's eyes and his mothers eyes
What is a direct combination reaction?
What three islands are located off the East African coast
Why is RNA necessary to act as messenger?
What is Sir Francis Drake hardships
A 1 digit number and a 3 digit number have a sum of 205.  The same two number have a difference of 195, a product of 1,000 and a quotient of 40.  What are the t