cherrychapstivk
cherrychapstivk cherrychapstivk
  • 13-09-2019
  • Mathematics
contestada

The cost of 2 milk cartons is $5.50. How much for one carton of milk?​

Respuesta :

iyannahj7600
iyannahj7600 iyannahj7600
  • 13-09-2019

Answer: $5.50 / 2 = $2.75

Step-by-step explanation: Unit price - A unit price is the price of 1 item.

In this question, we have 2 cartons of milk and altogether it costs $5.50. So in order to find the price for 1 milk carton (unit price) then we need to divide 5.50 by half. So, 5.50 / 2 = 2.75

CHECK:

2.75 x 2 = 5.50  

Answer Link
elli57
elli57 elli57
  • 13-09-2019
5.50 divided by 2 is 2.75 so 1 = $2.75
Answer Link

Otras preguntas

what is the number value of the 2's in 2,200
Simplify the ratio:26:65
How do you simplify -9(10n-8)+4n?
need to round these numbers to the nearest ten, please help.
explain how to do this problem in steps and include answers as well
The length of a rectangular picture frame is 2 inches longer than twice the width. If the perimeter of the frame is 34 inches, find the dimensions of the frame.
Why did Stalin blockade Berlin? How did the United States respond, and what resulted?
how do I do these 2? Explain in steps please!
one maid can clean the house 3 times faster than another, working together they can clean entire house in 3 hours how long would it take the faster maid cleanin
What agency was the "centerpiece" of the Great Society? What new approach to fighting poverty did it bring?