sinai59
sinai59 sinai59
  • 05-09-2019
  • Mathematics
contestada

Fred spends $3.15 on 4 1/2 pounds of peanuts. How much did he pay for each pound of peanuts

Respuesta :

meredith48034
meredith48034 meredith48034
  • 05-09-2019

Answer:

3.15/4.5 = .70 per pound of peanuts he paid for

Answer Link

Otras preguntas

)The equation of the line of best fit of a scatter plot is y = −4x − 6. What is the the y-intercept? −6 −4 4 6
While looking at a cell under a microscope, a scientist is able to see a biological molecule. This molecule is a nucleic acid with a ladder structure and contai
What do you need to do to prove a line is an angle bisector of an angle?
Arianna has $4 to spend at the candy shop she wants at least 10 sour snaps which are 15 cents each and at least 3 chocolate truffles which are 80 cents each. Wh
The ______ is located at 0° longitude. A. equator B. international date line C. North Pole D. prime meridian
A____can help you decide if you should buy or lease a new car.
Help me with this question
Which program provided electricity to rural areas in seven states?
Use the formula for the sum of a geometric series to find the sum or state that the series diverges. (if the quantity diverges, enter diverges.) 43 53 + 44 54 +
In a blast furnace, elemental iron is produced from a mixture of coke (c), iron ore (fe3o4), and other reactants. an important reaction sequence is 2c(s) + o2(g