arsh18 arsh18
  • 04-09-2019
  • Mathematics
contestada

Determine the unit rate.
5 1/4 yards of ribbon cost $9.17.

Respuesta :

meredith48034
meredith48034 meredith48034
  • 04-09-2019

Step-by-step explanation:

9.17/5.25= $1.75 a yard for ribbon

Answer Link
ewomazinoade ewomazinoade
  • 17-02-2022

The unit rate of the ribbon is $1.75.

What does division mean?

Division is the process of grouping a number into equal parts using another number. The sign used to denote division is ÷.

What is the unit rate of the ribbon?

$9.17 ÷ 5 1/4

$9.17 x 4/21 = $1.75

To learn more about division, please check: https://brainly.com/question/13281206

Answer Link

Otras preguntas

Can endometriosis appear as an angioma in your colon left side pain
Progressive used the term wage slaves to describe the fact that
What is equivalent to the square root of 80
Where is the most energy transferred in a food web? From decomposer to secondary consumer From producer to primary consumer From primary consumer to secondar
Please help I will reward brainly! Need help
Is this a function or non function ?
If y varies inversely as x and x is 6 when y is 13, what is x when y is 8?
What role do the fairies play in the lives of the humans in A Midsummer Night's Dream?
Which of the following factors improved the North’s economy during the Civil War? A)The woolen mills of the North profited from manufacturing army uniforms. B)T
How do whales differ from fish? Whales use blowholes for breathing. Whales have scales that cover their skin. Whales develop lungs following metamorphosis. Whal