trejohnson01 trejohnson01
  • 03-09-2019
  • Mathematics
contestada

Write a function rule that gives the total cost do) of p pounds of sugar if each pound costs $0.42.

Respuesta :

basketballgamer24680
basketballgamer24680 basketballgamer24680
  • 04-09-2019

Answer:

$0.42p

Step-by-step explanation:

$0.42 times p (however many pounds)= the cost of the sugar

Answer Link

Otras preguntas

Use the following terms to describe the rise of city-states: polis, citizen, acropolis, politics, and aristocracy
A ballroom in a hotel has the shape shown in the diagram. The hotel manager needs to determine how much carpet is needed to recarpet this area. All angles are r
find the area of the trapezoid with a base of 19 inches, height 12.6 inches and base 29.2 inches
Why have we not found examples in the fossil record of every animal that ever lived on earth? select all that apply. select all that apply. many fossils remain
How does the imagery of the bell affect the mood of this stanza? Down sank the bell with a gurgling sound; The bubbles rose and burst around. Quoth Sir Ra
What can you do if you cannot find information about an author’s credentials?
What was one reason union membership rose in the 1930s? a. congress outlawed the closed shop. b. the afl and cio reunited. c. congress passed pro-union laws.
Carl ran 27 miles last week. This is 3 times farther than Anna ran. Which equation can be used to find how many miles Anna ran?
In at least 150 words, discuss the story of Orestes and Agamemnon. Explain the relevance of their story to that of Telemachus and Odysseus.
How would i solve by substitution the equation: y=x^2-4x+3 and y=x-3?