bookyanna7owjs8z
bookyanna7owjs8z bookyanna7owjs8z
  • 04-06-2019
  • Mathematics
contestada

Which is a better buy?

2-cup carton of pineapple juice for $1.04

Or

2-quart carton of pineapple juice for $6.24

Respuesta :

sakiea15
sakiea15 sakiea15
  • 04-06-2019

Answer: I would say to go with "2-cup carton of pineapple juice for $1.04"

Step-by-step explanation:

If you want more pineapple juice for a cheaper price go with 2-cup carton for $1.04 The reason I say this is because 2 quarts equal 8 cups, so if you multiply the 2 cups and price by 4 you get 8-cups= $4.16 which is cheaper.

Answer Link

Otras preguntas

Which set is a function?
The six most common atoms in organic molecules are
Can someone help me with this please? The assignment is to create a fitness program for 3 people. 1) Jerry is a 16 year old student in high school. Jerry wants
About _____ percent of u.s. 18- to 29-year-olds use social networking sites to keep in contact
Complete the statement to explain why 8,000 divided by 800 = 10
A chemical ________________ is a substance formed by the chemical combination of two or more elements.
Solve for x. 6x=2x+48 Enter your answer in the box.
The graph of g(x) is the graph of f(x)=x−2 reflected across the y-axis. Which equation describes the function g? A. g(x)=−x−2 B. g(x)=−x+2 C. g(x)=x+2 D. g(x)=−
A formal pattern of relations that link people together in order to accomplish a goal is a (n) ________.
The caregiver of a child who has a history of seizures reports that her child was complaining of being dizzy, and the caregiver noted the child seemed drowsy an