thatoneuser
thatoneuser thatoneuser
  • 12-05-2019
  • Mathematics
contestada

Jennie bought six boxes of pencils for four dollars. How many boxes of pencils can she buy for six dollars?

Jennie bought six boxes of pencils for four dollars How many boxes of pencils can she buy for six dollars class=

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 12-05-2019

Answer:

9 boxes.

Step-by-step explanation:

6 boxes cost 4 dollars

Therefore  1 box costs 4/6 = 2/3 dollar.

So  for 6 dollars  you can buy 6 / 2/3

= 6*3/2

= 9 boxes.

Answer Link

Otras preguntas

Identify all the items James Naismith used to create the game of basketball. Selected:a. A basketballThis answer is incorrect. b. A peach basket c. A soccer bal
swer these questions.Why is the Zhou Age called a feudal age?​
think of the statement a good research is seen in the way it's topic is outlined when you choose topics for your research you have to think about the reason why
How many members are nominated by the president in Rajyasabha?​
Identify the number that does not belong with the other three. Explain your reasoning.
can someone help me with this pls
5. Point C (3, -4) is reflected on the line y = -x, then reflected again on the X axis.the reflection composition of point C is ....a. C "(4, 3)b. C '(4, -3)C.C
sebuah pesawat penyelam terbang dengan kecepatan 55.0 m/s dengan ketinggian konatan h 400m dengann gaya gravitasi 9.8 m/s kuadrat.tentukan sudut elevasi !!help
HELP! WILL GIVE 90 POINTS TO THE FIRST PERSON TO ANSWER WITHIN 5 MINS! AND BRAINIEST
can someone Korean please translate this :^​