tankhill7392 tankhill7392
  • 13-04-2019
  • Mathematics
contestada

Cashews cost $4 per pound and peanuts cost $2.50 per pound. If you mix 4 pounds of cashews and 4 pounds of peanuts, what is the total cost of one pound of the mixture?

Respuesta :

Dericktopsom Dericktopsom
  • 13-04-2019

$6.50 per pound $4.00 +$2.50=$6.50

Answer Link

Otras preguntas

What property can you use to find 20x9x5
Which of the following words means stingy? A. Indigent B. Parsimonious C. Incarnate D. Persiflage
When a newly formed cell enters into interphase and begins conducting metabolic functions, it is in _____.
how much is three quarters of an hour
What was one effect of the conflicts between Native Americans and white settlers? a. Reservations enabled Native Americans and white settlers to live in an unea
find the missing value 6x=12
Consider the criticisms of interest groups. Which of the following would address one of the criticisms of interest groups? a. a requirement that members must c
which equation represents a spontaneous transmutation
How do you divide 925 by42
Describe how to write 0.0000672 in scientific notation