kelly2397 kelly2397
  • 11-04-2019
  • Mathematics
contestada

Pier bought eight lemons for six dollars. What was the cost for one lemon?

Respuesta :

mathstudent55
mathstudent55 mathstudent55
  • 11-04-2019

Answer:

Each lemon costs $0.75

Step-by-step explanation:

Divide the total cost by the number of lemons.

$6/(8 lemons) = $0.75 per lemon

Answer Link

Otras preguntas

A 16.0 kg canoe moving to the left at 10 m/s makes a head-on collision with a 19.0 kg raft moving to the right at 7.0 m/s. After the collision, the canoe moves
How many solutions does the following equation have? -14(z-5) = -14z +70 Choose 1 answer: A. No solutions B. Exactly one solution C. Infinitely many solutions
In how many ways can a person order one ice cream cone with 3 different flavors of ice cream if there are 14 flavors to choose from and it matters to the person
A population of 50 foxes in a wildlife preserve doubles in size every 14 years. The function y = 50.2*, where x is the number of 14-year periods, models the pop
Help with is ixl please
Solve the system of equations below by graphing. Type in the ordered pair (x,y) for your answer y=-2 x+y=5
Help with is ixl please
Differentiate between an organic combustion reaction and an inorganic combustion reaction.
There were 169 tickets for a major league baseball game. The lower box tickets cost $12.50 and the upper box tickets cost $10.00. The total amount of money spen
Is 181 prime or composite? Justify your answer. A. 181 is prime because it has a factor of 9. B. 181 is prime because its only factors are 1 and itself. C. 181