kiki6168 kiki6168
  • 02-04-2019
  • Mathematics
contestada

4 lb of bananas for $2.76 is the same as
1 lb of bananas for $.69
​

Respuesta :

jsjs49 jsjs49
  • 02-04-2019
1 lb = 16 ounces

Paid amount
= [(0.69 cents) / (16 ounces)] × (5 ounces)
= 0.215625 cents
Answer Link
Mmmaadddiee
Mmmaadddiee Mmmaadddiee
  • 02-04-2019
Yes because if you multiply $.69 by 4 u would get $2.76
Answer Link

Otras preguntas

A semicolon can be used to . replace a period . correct a run-on sentence . separate items in a list . link dependent clauses
If an object moves along the y-axis (marked in feet) so that its position at time x (in seconds) is given by f(x)= 255x-17x^2 , find the following A. The inst
Write the slope intercept form of an equation for the line of fit for the points (1998, 13.60) and (2003, 19.00)
The Tenth Amendment protects Americans from the _______________. A. foreign invaders B. aliens from outer space C. "all-powerful" national government D. school
How do you say carrying in spanish?
which expression is equalivent to 5(n-9)
In a family with 5 children, excluding multiple births, what is the probability of having exactly 2 girls?
Select all the meanings for post. mail to publish or announce run a race tall piece of wood fixed in the ground to call
Name three organism in the food web that are carnivores
Evaluate the expression when x=3 and y=5 4 y - x