chey2213 chey2213
  • 13-01-2019
  • Mathematics
contestada

Adelia had 4 dollars. She found 50 cents then bought a snack. She ended up with 6 quarters.

Respuesta :

lustnlies
lustnlies lustnlies
  • 13-01-2019

Answer: Adelia brought a snack that costed 3 dollars.


Step-by-step explanation:

4 quarters in each dollar

(4dollars*4quarters)

$4.00=16 quarters

(she found 2 more quarters)

16+2=18

0.25*18= $4.50

She brought a snack that left her with 6 quarters ($1.50)

$4.50-$1.50=$3.00

Adelia brought a snack for $3.00

Answer Link

Otras preguntas

What is one of the most widespread of african forms?
Which molecules are the reactants or substrates for aerobic respiration?
NEED HELP ASAP PLEASE HELP Use the figure below to find AC. Select one: a. 40 b. 20 c. 50 d. 60
What have people wondered since the beginning of human history?
How do plant cells transport energy from sunlight to atp and nadph?
I need help on this question!
"A Valentine" by Edgar Allan Poe For her this rhyme is penned whose luminous eyes, Brightly expressive as the twins of Leda, Shall find her own sweet name, that
Consider The following system with the solution (1,3)
If the inflation rate was 3.00% and the nominal interest rate was 8.00% over the last year, what was the real rate of interest over the last year?
What makes psychoanalysis different from behaviorism?