TylerBrodsky1830 TylerBrodsky1830
  • 04-01-2019
  • Mathematics
contestada

Kara paid $24.64 to ship 11 packages. Each package was the same size and weight. How much did it cost to ship 1 package

Respuesta :

sqdancefan
sqdancefan sqdancefan
  • 04-01-2019

Answer:

$2.24

Step-by-step explanation:

The shipping cost for one package was 1/11 of the total shipping cost.

... 1/11 · $24.64 = $2.24

Answer Link
adioabiola
adioabiola adioabiola
  • 16-02-2020

Answer:

Step-by-step explanation:

If it cost $24.64 to ship 11 packages

Divide $24.64 by 11 to get the cost of 1 package

$24.64/11=$2.24 per package

Check:

$2.24*11=$24.64

Answer Link

Otras preguntas

Which is present only in Eukaryotic cells? A. Cell membrane B. chromosomes C. DNA D. nucleus
What does this exchange from “Angela’s Ashes” between Patricia and Francis mostly show? Are you going to tell me what you look like? I have black hair
amin acids are used to build
quanto fa 2 +2??? grazie ​
TRUE or FALSE: (a) Two lines parallel to a third line are parallel. (b) Two lines perpendicular to a third line are parallel. (c) Two planes parallel to a third
Read each description below and determine to which stage of sleep each pertains. then click and drag each box into the appropriate category below.
compute: (3.5· 2/7 − 2/3 )÷16
What is the first step to simplify the expression 5(8x-4)+12
-3.6 ÷ (-60) = 0.06 TrueFalse
Basic sallery. = 80000 Medical Allowance = 5000 What is the next treatment?