kkeith121p6ujlt
kkeith121p6ujlt kkeith121p6ujlt
  • 02-01-2019
  • Mathematics
contestada

Anatoly graphed his store’s costs below. Which statement best describes the rate of change in anatomy’s graph?

Anatoly graphed his stores costs below Which statement best describes the rate of change in anatomys graph class=

Respuesta :

eudora eudora
  • 02-01-2019

Answer:

Ansswer: C. Anatoly's costs decrease by $50 for every unit sold

Step-by-step explanation:

In this graph Cost (in $100) has been plotted on Y axis and Units sold on X axis. It is evident from the graph that at zero sale per unit cost was $1600 which reduced down to $1400 when 4 units were sold.

Therefore from $1600 to $1400 cost was reduced by $200 and 4 units were sold.

So reduction in cost per unit will be = $200/4 = $ 50

which is the final answer.



Answer Link

Otras preguntas

Why do cats purr what does it mean when they do?!?
Your personality comes from your parents and what you eat. True False
In the ordered pair (12, –7)
A spirit of ___ toleration had increased steadily since the founding of the colonies. a.Popularity b.Religous c.Landownership d.Citizenship e.Monetary
Explain how the U.S foreign policy from 1870-1910 became more imperialististc. Use two examples of U.S actions including u.s motives to support this change
what is the answer to this equation?
in triangle ABC, AB=12,BC=15, and AC=22. List the angles from largest to smallest
math please show all work
PLEASE SUPER URGENT!! 14 PTS PLEASE Beginning in October, Dan sells fresh cranberries at two of his fruit stand locations. Dan's prediction for the monthly rev
Please help on 8, 9, and 10! Each answer must Be 9! PLEASE With shown work HELP IS APPRECIATED!EXAMPLE*4,4,4,44÷4+4+4^1+4+4^5 + 4^9