Mepps9492 Mepps9492
  • 14-12-2018
  • Mathematics
contestada

The cost of 5 cans of dog food is $4.35.At the price,how much do 11 cans of dog foo cost.

Respuesta :

charlief22
charlief22 charlief22
  • 14-12-2018

Greetings!

Answer:

11 cans cost $9.57

Step-by-step explanation:

There are two ways of doing this, one being the longer and the other being the shorter.

The shorter one is simply multiplying the number by the new number over 5:

[tex]4.35 * \frac{11}{5}[/tex]

This works because this finds the amount the 5 has increased from 5 to 11 and muliplies the number by this.

[tex]4.35 * \frac{11}{5}[/tex] = 9.57

So 11 cans cost $9.57


Hope this helps!


Answer Link

Otras preguntas

What is the FIRST major step of the writing process?
3a-27=0 How to solve
A user has multiple web pages open and is using email. Which layer of the Transmission Control Protocol/Internet Protocol (TCP/IP) model is responsible for sort
Why do.we need inactive ingredients?
What is the solution (x, y) to this system of linear equations? 2x – 3y = –6 x + 2y = 11
Advantages and disadvantages of online school in the current situation.
URGENT PLS HELP FAST!! Determine the pronoun case used in the sentence below. Where is my house key? nominative objective possessive
I NEED HELP ASAP PLEASE!!! Q2 If 2w + 7 = ─9, what is the value of 15 – 4w? (4 is negative) Q3 Solve the following equations: a) 3/4(16m − 24) = –48 (24 is nega
Please please help :((((
Item11 Time Remaining 43 minutes 58 seconds00:43:58 Item 11Item 11 Time Remaining 43 minutes 58 seconds00:43:58 Which of the following is the name given to the