skulltrooper0721 skulltrooper0721
  • 11-12-2018
  • Mathematics
contestada

A company has discovered that it costs $16 to produce 2 widgets. $18 to produce 4 widgets. $48 to produce 10 widgets. Whats the total cost for 6 widgets?

Respuesta :

PersonPerson13260 PersonPerson13260
  • 11-12-2018

Answer:

It would cost $24 to produce 6 widgets.

Step-by-step explanation:

If you turn the information into points, you can use those three points to find the parabolic function for the graph (it's  y=(x squared over 2) -2x +18.) All you have to do then is find where 6 widgets lines up with the graph.

Answer Link

Otras preguntas

A(n) __________ is a system of government in which power is divided between the national government and state governments.
Please help me with this question
The tax rate on Jerome James 112000 vacation home is 25 Mills the property is assessed at full value how much will Jerome pay in taxes this year
plz help keep getting stuck on this one Which is an example of a primary source? a 1963 photo of a segregated bus a modern-day drawing of a segregated bus an
Please help me with this!
When people ask questions, attention should be paid to nonverbal signals to help determine what each person really means. a. True b. False?
A rectangle with vertices located at (1, 2), (1, 5), (3, 5), and (3, 2) is stretched horizontally by a factor of 3 with respect to the y-axis. What is the area
Which statement best describes the Wade-Davis Bill?The bill was passed in Congress and quickly approved by President Lincoln.The bill required a greater show of
Simplify[tex]4(2 + 3i) -2 (6 - 8i)[/tex]
What is the volume of a rectangular prism with side lengths14.7 m, 23.4 m, and 3.2 m?