ineedhelpinmathplz
ineedhelpinmathplz ineedhelpinmathplz
  • 03-12-2018
  • Mathematics
contestada

Clark buys 2 gallons of paint for $16.39. What is the cost per pint of paint. Round your answer to the nearest cent, if necessary.

Respuesta :

Eggie Eggie
  • 03-12-2018

Answer:

$1.02

Step-by-step explanation:

There are 8 pints in a gallon

Since there are 2 gallons of paint, multiply 8 by 2 to get 16 pints.

16 pints are $16.39

Divide both by 16 and get...

1.024375

Which simplifies to 1.02

And if you put it in units, it makes it...

$1.02!

Answer Link

Otras preguntas

what is antonym of chamber? please let me know.
The celebration of Kwanzaa was meant to
Please Explain This Function out for me :) f(s) =10 (s-65)+75
atoms often lose protons but seldom lose or gain electrons
6x-3y=6 y=2x+5 USE SUBSTITUTION SHOW YOUR WORK
explain 2 ways to evaluate 15(90-3)
find the distance and airplane travels if it goes 400 miles per hour for 3 hours.
what was the tax of 1791 supposed to do
Who was most famous for giving his 'V' for victory hand signal at public meetings ?
What brought an end to the dominance of the Silk Road