rithikasaravanan007 rithikasaravanan007
  • 01-12-2018
  • Mathematics
contestada

A family spent $186 per week for food. This was 20% of its weekly income. What was the weekly income?

Respuesta :

elp14
elp14 elp14
  • 01-12-2018

Answer:

$930

Step-by-step explanation:

Part/Whole = Percent/100

So,

186/x = 20/100

Then you do,

186 times 100 divided by 20 = 930

Answer Link
mistycloudkitty13 mistycloudkitty13
  • 04-11-2019

Answer:

The weekly income was $930

Answer Link

Otras preguntas

driving is a what activity
driving is a what activity
Being an entrepreneur comes with vario the personal benefits of entrepreneurship derstanding the ​
10. How many square pieces whose sides are 5 cm will be required to fit in a rectangular board of length is 30 cm and breadth is 15 cm?
I need help with my math homework
Find the value of 2n-3 – 4 =10
Given question is in attachment
What is an example of militarism being used in a good way
Last week, a dairy farm produced m kg of cheese. The dairy farm also produced 28 kg more yogurt than cheese and 3 times as much ice cream as cheese. The dairy f
4. 4A. Which net can be folded to make a cube? Select all that apply. D. A. B. 48. The surface area of the cube is 24 square feet. What is the length, in feet,