48347
48347 48347
  • 15-11-2018
  • Mathematics
contestada

product a is 4.59 for 16 oz and product b is 2.29 for 10 oz which is cheaper

Respuesta :

radmirsh radmirsh
  • 16-11-2018

To find the answer, first divide the cost by the amount of oz.

4.59/16=0.286875

2.29/10=0.229

The 16 oz cost is greater since 0.229<0.286875. So, the 10 oz of product b is cheaper.

Answer Link
Lulusbarbeq
Lulusbarbeq Lulusbarbeq
  • 17-11-2018
To solve this problem find the unit rate of 2.29 and multiply it by 16. So 2.29 divided by 10 is .229 or .23. Then multiply .23 x 16 which equals 3.68.

ANSWER:
Product B is cheaper, because for 16 oz it is 3.68 and for Product A it is 4.59. Hope this helped. Have a rest day. A thank you and (or) brainliest is appreciated.
Answer Link

Otras preguntas

Mrs. nieto always takes the time to make lessons meaningful for her students. she doesn't ask them to memorize lists of information without giving her students
graph -y + 1 = 0 by finding the x and y intercepts
Can someone help with 37 & 38 please !!
More points!! Please answer all questions
what do the words moron and bunch mean
what do headings and subheadings in an outline represent
Describe the weight of the top 10% of the babies born within each gestation period. Explain your reasoning. (A) under 28 weeks (B) 32 to 33 weeks (C)40 weeks
Simplify each each expression. If not possible, write simplified. The bottom questions: rewrite each expression using the distributive property then simplify
this quotaion from the supreme court ruling the scott v. sandford case relates to the
What were the causes of French Revolution ?