washimusa washimusa
  • 15-11-2018
  • Mathematics
contestada

You can buy 7 pillows at Jensen's for the same price that you can buy 6 pillows at Harrison's. If one pillow costs $21.21 at Harrison's, how much does one pillow cost at Jensen's?

Respuesta :

sucidicalp6oqjn
sucidicalp6oqjn sucidicalp6oqjn
  • 15-11-2018

$3.03 since 21.21 divided by 6 is 3.535 ($3.53) and 21.21 divided by 7 is 3.03

Answer Link

Otras preguntas

We elect a U.S. Representative for how many years?
What does the President’s Cabinet do?
What did the Declaration of Independence do?
Find the value of 15.0 Newton in pounds
Which element reacts spontaneously with 1.0M HCl (aq) at room temperature? (1) copper (3) silver (2) gold (4) zinc
What force is thought to be an important cause plate tectonic motion ?
Convert 7.0055 into a mixed number in simplest form?
Under our Constitution, some powers belong to the federal government. What is one power of the federal government?
Which formula represents an organic compound? ( l) CaH2 (3) H2O2 (2) C4H8 (4) P2O5
Name one war fought by the United States in the 1800s.