tracy2367 tracy2367
  • 14-11-2018
  • Mathematics
contestada

a twelve pack of orange crush is priced at $3:00 a six pack is priced at $175.what is the better value?

Respuesta :

Elxium
Elxium Elxium
  • 14-11-2018
the twelze pack be cause if you times 175 by 2 then you get 350
Answer Link
weirkai27
weirkai27 weirkai27
  • 14-11-2018

First:

Gather the numbers we have.

$17.5

$3.00

Second:

Divide the bigger number by the smaller number.

$17.5 ÷ $3.00 = 5.8333333333

Third:

Now we have our answer.

You're better off getting a six pack, because it costs 0.5$ less than a six pack.

Answer Link

Otras preguntas

Kyle wants to access his school’s home page. How can he do this?
Bring the fraction a/a-4 to a denominator of 16-a^2
How can you construct perpendicular lines and prove theorems about perpendicular lines
All living organisms are composed of A. only one cell. B. at least 100 cells. C. at least three cells. D. one or more cells.
Which activity could you most likely find at wayuu cultural festival
You have 17 cats that live in houses on your street, 24 dogs, 3 fish, and 4 hamsters. What percent of animals on your block are dogs?
It says factor each expression completely 8y+48
What’s the markup on the couch
What percent of 8 is 4; 1; 5?
how can you tell that the text is from a biography