Kimbeeeerly2948 Kimbeeeerly2948
  • 03-11-2018
  • Mathematics
contestada

Jodis car used 12 gallons of gas travel 456 miles. It cost Jodis $44.88 to buy 12 gallons of gas. What was the cost per gallon of gas

Respuesta :

shesodizzy
shesodizzy shesodizzy
  • 03-11-2018

Answer:

$3.74

Step-by-step explanation:

$44.88 = 12g

[divide both sides by 12}

$3.74 = g

Answer Link

Otras preguntas

The following factors affect teenage suicide: a. alcohol and drug use c. family relations b. age and gender d. all of the above
A want is something that is essential for survival, such as food and medical care, and a need is something we desire
The effect of alcohol varies from one person to another, mostly because it depends on the blood alcohol concentration, or BAC. What does blood alcohol concentr
The literary technique whereby human qualities are given to things not human is called________ .
A six-pack of soda costs $2.49, a 12-pack of soda costs $3.99, and a 24-pack of soda costs $5.49. Which pack has the lowest cost per unit?
Science 6. Is this statement True or False? The gametophyte stage comes before the sporophyte stage. True or False?
3 girls share a number of apples in the ratio 5:3:2.If the highest share is 40 apples,find the smallest share
The United States has a free trade agreement with: Cuba and Haiti Malaysia and Borneo Mexico and Canada Uruguay and Paraguay
____ nationalism is based on the desire to have a particular form of government. a. Political b. Ethnic c. Democratic d. Legal
0.6/100 in the simplest form