justhereforanswers13
justhereforanswers13 justhereforanswers13
  • 02-11-2018
  • Mathematics
contestada

Lauren had no more than $23 to spend on 5 avocados. After buying them she had $3. What is the most each avocado cost?
Write as an inequality!!
SUPER EASY MATH AND SUPER URGENT?

Respuesta :

dernst041 dernst041
  • 02-11-2018
23÷5=4 with a remainder of $3. each avocada was 4$.
Answer Link
Harini10
Harini10 Harini10
  • 02-11-2018
$23 / 5 = 4 and a remainder of 3
So, each avocado would be 4 dollars each
Answer Link

Otras preguntas

One studies ethics because
Raising any base to the power of zero will yield _____. a. 1 b. 0 c. 1 d. a nonreal number
Colorblindness is more common in males than females because?
A _________ is an economic system that does not use money for trade. a. bill of exchange c. domestic system b. barter economy d. market economy Frederick B
if the doctor order 1 dram of medication to be given and the vial states that there is 1 mg in 1 cc, you must
what two properties do all forces have?
It is important not to mix R-22 and R-410A refrigerants in the same container because: a. the mixture may be impossible to reclaim. b. the mixture will explod
Knowledge and skills are part of ________ in an economy. a. educational functions b. human capital c. market growth d. innovation
The statement which describes a physical property of the element oxygen is ​ 1. ​oxygen is needed for the rusting of iron 2. oxygen supports the burning of pap
You may lose your driver's license __________ a. when you turn 70 years old. b. if you accumulate too many points on your driving record. c. if you stop driv