Galaxypaw77951 Galaxypaw77951
  • 01-11-2018
  • Mathematics
contestada

is an 8oz. bag for 0.64 cents or a 20oz. bag of cheetos for $1.28 a better deal?

Respuesta :

nap14hockey
nap14hockey nap14hockey
  • 01-11-2018

In order to find which one is a better deal, we need to find the cost per unit.  The way to find this is take the cost and divide it by the number of units.  Our single unit in this case is an ounce, so we will find cost per ounce.


The 8 oz bag:

[tex].64\div8oz =.08/oz[/tex]

8 Cents Per Ounce

The 20 oz bag:

[tex]1.28\div20=.064[/tex]

6.4cents per ounce


So, the 20 ounce bag is a better deal since its cost per ounce is less.

Answer Link

Otras preguntas

The odometer in Mr.Washington car does not work correctly. The odometer recorded 13.2 miles for his last trip to the hardware store, bit he knows the distance t
what is 1.36,1.3 and 1.63 from least to greatest
Use long division. (30x³+4x²-150)÷(3x-5)
Which of the following factors led to the fall of France to the Nazi? a) the fall of Dunkirk b) evacuation of the British forces c) the fall of Paris d) all of
What is 5/8 divided by 5/12?
write an article on the inroads that computers have made in our lives today and the manner in which they have become so inseparable part of youngster's life. W
What do frogs do on land and in water?
What is the sum of the infinite geometric series?.1/2+1/4+1/8+1/16+...
47 1/2 of what number is 190
Which of the following is not a perfect square trinomial?1)144 + 12y + y^22)100 + 20y + y^23)64 − 16y + y^24)25 + 10y + y^2i need help with this one, please...