rindraon5947 rindraon5947
  • 15-10-2018
  • Mathematics
contestada

Selena bought 5.62 pounds of meat for $3.49 per pound. What is the total cost of the meat

Respuesta :

MrsStrong
MrsStrong MrsStrong
  • 12-01-2019

Answer:

$19.61

Step-by-step explanation:

To find how much Selena spent, multiply the amount by the price per pound. She spent 5.62 (3.49) = $19.61.

Answer Link
SenpaiTrill
SenpaiTrill SenpaiTrill
  • 12-01-2019

Hello there,

Selena bought 5.62 pounds of meat for $3.49 per pound. What is the total cost of the meat

Total cost: $19.61


Answer Link

Otras preguntas

What geological process returns carbon to the atmosphere in the form of carbon dioxide?
What would happen if there were no predators in the forest. would the colors of the moths change over time? defend your answer?
What ordered pair is a solution of 4x - 2y = 6?
Determine the ordered pair that satisfies the equation, -5x - 6y = -8. A (8 ,−163−163) B (-5 , -6) C (8 , 8) D (5 ,−225−225) E I don't know
Which of the following ethnic groups have suffered a long history of discrimination in Japan
(ACTUALLY AN ENGLISH QUESTION. I HIT THE WRONG BUTTON)An index to hundreds of popular magazines found in the library is the ______. A. card catalog B. Book Revi
When did the war become a total war and what is that?
K2-4K-21. How do you factor this
Regions in the milky way where density waves have caused gas clouds to crash into each other are called
The equation A = p + prt is used to find the accumulated amount, A, of an investment with principal, p, a certain interest rate, r, and over time, t. What is th