brooklynsmith65
brooklynsmith65 brooklynsmith65
  • 02-10-2018
  • Mathematics
contestada

PLEASE HELP 15points

PLEASE HELP 15points class=

Respuesta :

Ryvers
Ryvers Ryvers
  • 02-10-2018

Answer: 9 pack for $4.50

To find a unit price, you need to divide. ($3.79 by 6, $4.50 by 9, etc.)

Once you find the answers to the division problems, pick the one which is the least, which is $0.5 out of the others which were $0.63 and $0.57. Therefore, the 9 pack for $4.50 package is the least per bottle, $0.5 per bottle to be exact.

Hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

Which of the following should NOT be included in an emergency kit?
2/3 times what equals 1​
12y+d= -19y+t solve for y
Write the equation of the line parallel to y=2 and that has a y-intercept of -1
A slice of pizze is shaped like an isosceles triangle. If the tip is 32°, how big are the base angles?
what is . . .? 1. 0.23 (1.2) 2. (0.3) (-0.12)(2.4) 3. -5/6 x (-9/10) divided by 17/20 4. 17/18 x (-10/21) divided by 11/9 5. 24.3 divided by 3 6. 10 1/2 divided
how do you write an equation for the slope 1/5 y=0​
Everything a cell does involves proteins. Seven classes of proteins are discussed in Module 3.11. Match each of the classes with one of the descriptions below.
write the number 2 and a half million in figures
The solution to the equation 2x^2+x-1=2