ashleytinoco345
ashleytinoco345 ashleytinoco345
  • 02-10-2018
  • Mathematics
contestada

At the local grocery store, q 16-ounce bottle of Apple juice costs $3.20. What is the cost of the Apple juice per ounce?

Respuesta :

Estrella9504
Estrella9504 Estrella9504
  • 02-10-2018
16q= 3.20
÷16 on both sides
and you get .20 cents per ounce.
Answer Link

Otras preguntas

Find the area of the circle with a diameter of 20.6 inches. Round your answer to the nearest tenth
Less than one-half of Venus’ surface is composed of low lying volcanic plains with large amounts of flowing lava True or False?
How can x+8=-x+7 be set up as a system of equations A. Y=x+8 Y=-x+7 B. y=x+8 Y=-3x+7 C. Y=x+5 Y=-2x+11 D. Y=8 Y=-3x+7
Where are the majority of chloroplasts found within plants
help plzz I don't understand this at all.
Which of the following expressions is equal to the value of x? 119(cos52) 52(cos119) (cos52)/119 119/cos52
What are the three types of faults?
True or false pitch and stress are two kinds of inflections
A bird starts at 20m and change 16m what is the elevation
Which sentence has a pronoun-antecedent error? A) Defrauding the general fund and blackmailing your enemies are not ways to be re-elected to public office. B)