Upinthecloud
Upinthecloud Upinthecloud
  • 12-09-2018
  • Mathematics
contestada

Chunky chocolate sells 2 pounds of chocolate for $3.00 How much will it cost to purchase 5 pounds of. chocolate?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 12-09-2018

You need to find the price per pound of chocolate

$3/2 = $1.50

Now you need to multiply the price per pound by 5 to get the total cost

$1.50 times 5 = $7.50

The cost is $7.50

Answer Link
tsj2144 tsj2144
  • 12-09-2018

2 pounds is 3$ 4 pounds would be 6$ then add $1.50 for the 5th pound and you get $7.50

Answer Link

Otras preguntas

Hey guys, I need 5 sentences!¿Prefieres viajar en coche, en tren, en barco o en avión? ¿Por qué?
Hey guys, I need 5 sentences!¿Prefieres viajar en coche, en tren, en barco o en avión? ¿Por qué?
how do you balance __H2SO4 + __B(OH)3 --> __B2(SO4)3 + __H2O
What are the advantages and disadvantages of globalization
Hey guys, I need 5 sentences!¿Prefieres viajar en coche, en tren, en barco o en avión? ¿Por qué?
What are the advantages and disadvantages of globalization
Hey guys, I need 5 sentences!¿Prefieres viajar en coche, en tren, en barco o en avión? ¿Por qué?
how do you balance __H2SO4 + __B(OH)3 --> __B2(SO4)3 + __H2O
how do you balance __H2SO4 + __B(OH)3 --> __B2(SO4)3 + __H2O
What are the advantages and disadvantages of globalization