phillgrunn1296 phillgrunn1296
  • 11-09-2018
  • Mathematics
contestada

You want to buy some rice. A 7-ounce package costs 2.59. A 12- ounce package costs $4.56. An 18-ounce package costs 6.30 which package is the Best Buy?

Respuesta :

emmapop567
emmapop567 emmapop567
  • 12-11-2020

From the above calculations, we can see that the cost of 1-ounce Type 3 rice is lowest. Therefore, 18-ounce package is Best Buy.

Answer Link

Otras preguntas

What is the value of sin67.5? use half angle formula
Sonja went hiking for 4 hours. For how many minutes did she go hike
What is the significance of the 1832 Supreme Court case of Worcester v. Georgia?
|z-1| greater than or equal to 8 |z-1|>8
Two stores sell the same television for the same original price. Store A advertises that the television is on sale for 30% off the original price. Store B adver
Arrange the following substances in order of decreasing magnitude of lattice energy. KCl NaF SrO BaO
What element do all organic compounds contain? Nitrogen Oxygen Carbon Hydrogen
when you cite a book that you used in your research, the first item of information that you should show is the A) the author's first name B) author's last name
What is a written or spoken evaluation of what is and is not effective in a literary work? It starts with "Cr" It's on the tip of my tongue, ugh
Which principal part is this verb form? held A. present participle B. past C. present D. past participle