lisafrench636 lisafrench636
  • 11-09-2018
  • Mathematics
contestada

Olivia ordered 24 cupcakes and a layer cake costs 16$ and the total cost of the order was 52$ what was the price of each cupcake

Respuesta :

cerlyn16
cerlyn16 cerlyn16
  • 11-09-2018

Let x be the price of a cupcake. There are 24 cupcakes so it will be 24x. Solution: 24x+16=52 24x=52-16 24x=36 Divide both sides by 24 X=1.5. The price of each cupcake is 1.5$

Answer Link

Otras preguntas

Solve this one right here 3y-5x=-12
Which animals are cold-blooded, obtain dissolved oxygen in water through gills, have scales, have fins, and live in water
HELPPPP PLSSSS ANSEERRRRRJSJSJSS PLSSS HELPPPPPE
Can i get any information on this website i'd like to know what its for ? https://www.torsearch.org/
this is another double Ententes If I said you had a beautiful body, would you hold it against me?
HELP THIS IS THE FINAL QUESTION ill put 30 points for this one as well if you can please provide an explanation because I have my eoc coming soon and i want to
What is Ronald Reagan trying to convince General Secretary Gorbachev to do?
Write an original sentence with each of the following words. 1. algo ______________________________________________________ 2. alguien _________________________
please help i’ll give brainliest if you give a correct answer
ill give you brainliest