mari2411 mari2411
  • 13-08-2018
  • Mathematics
contestada

If 8 avocados cost 1.50, how much would 16 avocados cost ?

Respuesta :

crosez
crosez crosez
  • 13-08-2018

we are given that 8 avocados cost 1.50.

we want to know how much 16 would cost, which is 8 x 2

to find the cost of 16 avocados, multiply 1.50 by 2

1.50 x 2 = 3

you answer would be $3

Answer Link
BTS101016 BTS101016
  • 13-08-2018
Since you would multiply 8 by 2 to get 16, you would also multiply 1.5 by 2 to get the price for 16 avocados. The answer should be $3.

(That’s some cheap avocados)
Answer Link

Otras preguntas

what is the purpose of a counterargument in a persuasive text?
Earth’s inner core is solid because of A. the composition of its rock. B. its great diameter. C. extreme cold. D. immense pressure.
Which political party rose to power in Germany during the 1930s? A. the Communist Party B. the Nazi Party C. the Fascist Party D. the Socialist Party
1. (Blank) are the basic units of structure and function in living things. 2. A (Blank) is a group of similar cells that perform a specific function in an org
why do we study patterns in mathematics
19-5/2x=34 Please help me now thank you :)
The cell cycle is divided into interphase and A. meiosis. B. chromosome. C. apoptosis. D. mitosis.
Which strategy would you use to find 2+8 ? Explain how you decided
Elaine has a piece of wire that is 2.16 meters long.Dikembe has a piece of wire that is 2.061 meters long. whose piece of wire is longer?How can u tell?
what is the LCM of 51 and 18?