willowcollins9778 willowcollins9778
  • 11-07-2018
  • Business
contestada

Faith went to the grocery store to buy apples. if each apple cost $0.78, and she spent a total of $4.68, how many apples did faith buy?

Respuesta :

lilaipo
lilaipo lilaipo
  • 20-07-2018

Faith bought 6 apples at $.78 each. She paid $4.68 for the apples.


Given : $.78 price for each apple

$4.68 the amount Faith spent for the apples.


$4.68 / $.78 = 6

Answer Link

Otras preguntas

Does sodium fluoride follow the octet rule? If not, which exception is it?
How does the Bill of Rights provide continuity ? It is accepted by al people and allows individual states to determine the extent of an individual's freedom of
Which situations caused civil unrest in the 1960s? Choose all answers that are correctA. disillusionment with the Vietnam WarB. anger over the outcome of the Cu
someone please help me and solve for the unknowns and give reasons pleaseor can you just solve for the unknowns please​
Which of the following best describes a triangle with one right angle and two congruent sides
How did elie help his father when the selection was made?.
10000x30 1000x30 100x30 10x 30
Help its a math problem * please see attached images below ....The graph of f(x) is shown below on the coordinate grid. Which graph shows the transformed linear
A square has an area of 121 square centimetres. What is its perimeter?
Which property of water causes the space between molecules to ice