zculwellpb8sqm
zculwellpb8sqm zculwellpb8sqm
  • 03-07-2018
  • Mathematics
contestada


Tom bought 3 packages of Skittles for $1.25 each. How much did he spend?

Respuesta :

thewhitestripesfan
thewhitestripesfan thewhitestripesfan
  • 03-07-2018
3.75...hope this helps
Answer Link
Аноним Аноним
  • 03-07-2018
Hey!


Let's see here. Now, to solve this problem we simply have to multiply the number of packages bought by the cost for each. This will give us the answer.

Created Equation :
3 • 1.25 = ?

Solution {Created Equation Solved} :
3.75

So, this means that if Tom bought 3 packages of Skittles for $1.25 each, then he spent a total of  $3.75.

Hope this helps!


- Lindsey Frazier ♥
Answer Link

Otras preguntas

Hey, need some help reverent A. respectful B. respect C. reply D. to spoil
If 52 x equals 7800 y what does 1 x equal? What is the maths equation?
which of the following expressions does not equal: the sixth root of 81x^4y^8 a. (3xy^2)^2/3 b. (3x)^2/3y^4/3 c. (3x^2y^4)^1/3 d. cube root of 9x^2y^4
Six popular brands of tea are to be used in a blind taste study for consumer recognition. If three distinct brands are chosen from the six, and if the consumer
what is force ?is it desirable or undesirable?
which foods earthworms can digest?
2-3 facts about Warsaw Pact
Hey, need some help reverent A. respectful B. respect C. reply D. to spoil
Six popular brands of tea are to be used in a blind taste study for consumer recognition. If three distinct brands are chosen from the six, and if the consumer
write an equation that is perpendicular to the line y = 2x + 13?