AmaiyahHarrison
AmaiyahHarrison AmaiyahHarrison
  • 12-06-2018
  • Mathematics
contestada

A 3-pack of movie tickets costs $20.55. What is the unit price?

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 12-06-2018
Unit price is the cost of a single ticket.

 To find the unit price, divide the total cost by the number of tickets:

20.55 / 3 = $6.85 each.
Answer Link

Otras preguntas

which answer provides the best definition of a subsistence crop?
4:25 am What is the time that is 9 hours and 40 minutes before the time shown?
what sort of substance is insulin a type of
Which is one way scientists indicate how precise And accurate their experimental measurements are? a. They keep accurate, honest records. b. They make sure thei
-14n q = rt - 4n, for n
-3r+15≥4(r-2) please help me
Round to the nearest thousandth 0.416
how do I solve m=y2-y1/x2-x1, solve for y2?
What factor is paired with 5 to give 45
Hey! if answered these questions by Wed you will be awarded 17 points! Look at the picture below! Thanks.