reversetwinzz reversetwinzz
  • 01-06-2018
  • Mathematics
contestada

What is the unit price for 8 ounces cough syrup @$1.36 a bottle

Respuesta :

coolguy234 coolguy234
  • 01-06-2018
just divide 1.36 by 8
0.17
Answer Link
Luv2Teach
Luv2Teach Luv2Teach
  • 01-06-2018
Unit price will be found by dividing 1.36 by 8. This will give you the cost per ounce.  It's 17 cents per ounce.
Answer Link

Otras preguntas

HELP MEEEEE PLEASEE TYYY
You are asked to measure the average distance from the earth to the sun. You find a model of the solar system in a science lab and notice that the average dista
Incomplete dominance-predicting flower color in snap dragon. Determine the genotype of each parent plant. Use W to indicate the allele for white flowers and and
Alexis biked a distance of 6 miles each day for 3 days. Then, she biked 7 miles each day for the next 5 days. What was the total distance in miles that Alexis b
Help me with this question
If you could change or improve one way in which bills become laws, what would you do any why?
(-3y)^4 write the power as a product of powers
HELP HELP HELP HELPP ONLY ANSWER IF YOU KNOW
What is the value of 3b - 2 when b = 5?
How do you avoid individual shared responsibility penalty in California?