abimeletrg abimeletrg
  • 11-05-2018
  • Mathematics
contestada

una gruesa de lapices(144 unidades) cuesta $6.800. Cuanto cuestan 450 lapices

Respuesta :

altavistard
altavistard altavistard
  • 11-05-2018
Write and solve an equation of ratios:

$6,800                x
------------- = --------------
144 units       450 units

Then 144x = 3060000, or x = $21,250 (answer)
Answer Link

Otras preguntas

Plzz help me....... Ans=2/5
Does anyone know how you work out this bearings question???
What is yellow in Chinese.Urgent NEED HELP​
Each lap around pavia park is 1 7/8 miles. Ellen rode her bike for 3 1/2 laps before leaving the park. How many total miles did ellen ride her bike in pavia pa
Simplify. 2( 5 3 + 3 4 ) − 4 3
What exponential expression is equal to 2 to the negative 5th power • 2 to the 8th power ?
Carol puts some green cubes and red cubes in a box. The ratio is 2:1. She adds 12 more cubes to the red cubes in the box and the ratio becomes 4:5. How many gre
i have to find the surface area of a cereal box. (ohs cereal) Length- 9in Height- 13in Width- 3in please tell me what my surface area is..QUICK! (will give bra
if two people agree to pay half of the bills and client a pays $488 one month and client b pays $294 how much is owed to client a
the force that causes a bent stick to return to it's original shape