EduardoUrbina EduardoUrbina
  • 13-05-2024
  • Mathematics
contestada

Cuando trabajamos con datos agrupados, sustituir cada valor individual por la marca de clase o punto medio. ¿Cómo afectaria a el valor de la media aritmética?
(por favor expliquen su respuesta a detalle si es posible)

Respuesta :

Otras preguntas

I'm not sure what to use help me please
Consider the following sets: A = {x | x is alive} F = {x | x is in France} M = {x | x is a national monument} W = {x | x is a woman} Which statements are tru
20 points!! What is the value of p? 10p+5= 18p–6/2 A–8 B–1/8 C4 D8
Which is the solution set to the inequality (4x-3)(2x-1)&gt=0?
what is t if h(t)= 196-16t^2
Can someone answer this
Need help with 1 please!! Thank you all so much!!
In a certain candy store, 3 pounds of candy and 2 pounds of mints cost $10.80, and 1 pound of candy and 3 pounds of mints cost $5.35. What is the cost per pound
how many babies would be made between 89 26 year olds and 65 34 year olds?
Calculate the product below and give your answer in scientific notation .2x10^6 x 0.0009