raeganbaby raeganbaby
  • 12-04-2024
  • Mathematics
contestada

a potter uses 3-5 of a pound of clay to make a bowl how many bowls could the potter make from 10 pounds of clay?

Respuesta :

Otras preguntas

Please answer!!!!!!!
The shoes that Susan loves cost $70. She found out they were on sale for 15% off. How much will the shoes cost if she buys them on sale?
Ethan ran 11 miles in 2 hours. What is the unit rate of miles to hour? A. 5.5 miles per hour B. 0.18 miles per hour C. 5.5 hours per mile D. 0. 18 hours per mi
If a car travels 18 km in 15 minutes, find its speed in m/s.
Find the value of x.
Which polygon has an interior angle sum of 900°? A polygon has 8 sides. A polygon has 10 sides. A polygon has 9 sides. A polygon has 7 sides.
1. A _____ is applied to a wall or roof rafters to add strength and keep the building straight and plumb.
TEST 1: MULTIPLE CHOICEDirections: Read and carefully analyze the questions about cohesive devices below. Encicle the letter thatcorresponds to the right answer
Find the surface area of the prism. Please help
) Write an equivalent expression. 29 + 7h - 4h + 2 + 89 + 10 = 19+ ? ht ?