rocky2333 rocky2333
  • 16-01-2024
  • Mathematics
contestada

Jade and Eliza went shopping at a mall. Jade spent $10 more than 5 times the amount that Eliza spent. Jade spent a total of $150. Select the equation that represents the given situation and find the amount that Eliza spent.

a. J=5E+10
b. 150=5E+10
c. J=150;J=5E+10
d. E=J−10/5​;J=150

Respuesta :

Otras preguntas

Geometry Midterm, please help
A parabola can be drawn given a focus of (8,7) and a directrix of x = −2. What can be said about the parabola?
Describa por qué se separó Jefferson Hope de John Ferrier y su hija, ¿cómo murieron el viejo granjeros y Lucy? ¿Cuál era la contraseña de los vigilantes o ángel
help pls some one pls​
The cost of 3 scarves is $72.75. What is the unit price?
in addition to good design sense, what else do web designers need to be proficient in?
Who likes Dark Deception Chapters 1-4?
POINTS AND BRAINLIEST favorite answer wins brainliest
A car travels 182 kilometers in 4 hours with the constant speed. how much time will it take traveling 42 kilometers
How does foreign policy differ from domestic policy?