jbxdxnjxze2929 jbxdxnjxze2929
  • 12-01-2024
  • Business
contestada

A company produces and sells 5000 units of a product per month at a price of $20 per unit. The fixed cost of production is $30,000 per month and the variable cost per unit is $10. Calculate the total revenue, total cost, and total profit for the company in a month.

Respuesta :

Otras preguntas

what creates more friction aluminum foil, wax paper or plastic wrap
literary images are enhanced by the use of _______ language.
An unbalanced force of 25 N, E, is applied to a 12-kg mass. What is the acceleration given to the mass?
how might the history of california have been different if the gold rush had not happened
what is the term for the condition where red blood shrivels?
Of the model cars manufactured in September,1/5 were models of NASCAR cars and 1/3 were world were 2 vintage models.how many cars manufactured in September were
Why did immigrants tend to group together in cities?
Okay so I have three tests tomorrow. Haven't even started studying for two of them (Literature and History) but I already know science. How do you all learn 40
it is asking me to insert parentasies
Why did the Chinese peasants rebel against the manchus from 1850 to 1864?