schears schears
  • 12-01-2023
  • Mathematics
contestada

A toy company spends $1800 per day for factory expenses plus $9 to make each teddy bear. They sell the teddy bears for $15 a piece. Create and solve an equation that could be used to find the number of bears, b ,the company has to sell in one day to equal its daily cost.

Respuesta :

Otras preguntas

Which of the following does NOT occur when pushing the "ON" button on the calculator? O Clears the DEG mode on the calculator Clears the memory of the calculato
h(x)=1/x ,find h(-1/2)
Can I have sex?????????????????????
10^x = 1 what is the value of x it's worth one mark
Contrast Gatsby’s beliefs about the situation with Nick’s observation. How does this juxtaposition develop a theme about dreams?
What percent of 253 is 81
In a triangle the angle opposite to the longer side is greater than the angle opposite to the shorter side (two figures of different measurement must be drawn )
Read the excerpt from act 2 of A Doll's House. Nora: What are you going to do? Helmer: [looking among his papers] Settle it. [Enter MAID.] Look here; take this
4d+5d-6+3d-4d+5 Terms Like Coefficient Canstants
List one method of testing a product quality