roseponce70
roseponce70 roseponce70
  • 15-10-2022
  • Mathematics
contestada

The unit cost, in dollars, to produce bins of cat food is $3 and the fixed cost is $17940. The revenue function, in dollars, is R(x) = −2x^2 + 409x

Respuesta :

Otras preguntas

The screen on Branna's new phone is 2.85 centimeters long what mixed numder represents the length of the phone screen
What subject did Jaime Escalante help his students excel at? A. Calculus B. Comparative Literature C. U.S. history D. Art
Which Of the following was a major grievance of the colonists against Great Britain?
please help me at english Complete the sentences by making comparisons with one of these adjectives or adverbs close,serious,intersting,busy,big,annoying,bad,ea
According to ______ approaches to motivation, each person strives to maintain a certain level of stimulation and activity. a. drive-reduction b. instinct c. hom
sketch a 3 by y square. Find its area in terms of y show your reasoning
What do you make when you hit a rock with a hammer
0.1 x n = 89.5 what does n equal too ?
What is the correct procedure for students to follow if a chemical is spilled?
Which two design elements can be found in the U.S. flag? balance and pattern pattern and rhythm emphasis and unity